MALL OF İSTANBUL

Mal Of İstanbul

Proje Hakkında

TORUNLAR GYO tarafından inşa edilen   AVM, konut ve ofisten oluşan  Türkiye’nin en büyük karma projesi olan Mall of  Istanbul ‘da Atlantik  Grup’un distribütörlüğünü yaptığı AAON marka rooftop ve  Airwell marka su kaynaklı ısı pompaları tercih edilmiştir.

Mekanik  tasarımı Tanrıöver Mühendislik tarafından gerçekleştirilen proje  LEED  yeşil bina ödülü adayıdır. Proje kapsamında  1050 adet su kaynaklı ısı pompası kullanılmış olup,   üçte biri free cooling modüllüdür.

AVM’lerde iç ortam yüklerinin fazla olması nedeniyle yılın büyük bölümünde soğutmaya ihtiyaç duymaktadır.  Free cooling modüllü ısı pompası uygulamalarında sıcaklığın 24 °C’nin altına düştüğü durumlarda free cooling sistemi devreye girmekte, soğutma dış hava ile yapılmaktadır.  Kompresör ise soğutma kapasitesinin yetmediği durumlarda devreye girmektedir.  Dış hava sıcaklığının 15 °C ve altına düşmesi durumunda ise kompresörler tamamen devreden çıkmakta, soğutmanın tamamı free cooling ile yapılmaktadır.

Ayrıca bu projede 30 adet yüksek enerji verimliliğine sahip hava soğutmalı  kondenserli ,değişken debili  kompresörlü ,  frekans inverterli fanlı ,rotary tip ısı geri kazanımlı , mahal basınç kontrollü  AAON rooftop kullanılmıştır.   Kompresörlerin değişken debili olması  kompresör güç tüketimini on /off çalışan kompresörlere gore %15-20 azaltmaktadır. Rooftop fanların ise değişken debili çalışması durumunda   fan güç tüketiminden ortalama %80 oranında tasarruf yapılabilmektedir.  Öte yandan nem de transfer edebilen rotary ısı geri kazanım sistemi ile atılan enerjinin maximum %83’ü  geri kazanılabilmektedir.  Mahal basınç kontrolü ile egzost fanı ihtiyaç olduğunda devreye girmekte, mahale  dış havanın kontrolsüz girişi engellenmektedir.

Yeşil bina adayı olan  Mall Of Istanbul projesinde  yüksek enerji verimliliğine sahip  olan AAON rooftop ve Atlantik ısı pompaları  ilave  LEED puanlarının alınmasına katkı sağlayacaktır.

Servis ve Acente Başvuru için bize ulaşabilirsiniz. +90 216 553 95 70 veya talebinizi iletebilirsiniz.