Isıtma, Soğutma ve Klima Sistemleri

Hotel Sleep Well choose us for their reliable partner

ODTU TEKNOKENT

odtu-teknokent-ofis-projesi-1-min

ODTÜ Teknokent, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle Türkiye’yi geleceğin teknolojileriyle buluşturma iddiasıyla yeni bir merkez oluşturmuştur. Ar‐Ge ve yazılım teknolojilerine odaklanmış bir ihtisas teknoparkı niteliğindeki Bilişim İnovasyon Merkezi araştırmacı, bilişim profesyoneli, öğrenci ve vatandaşların kolay erişebileceği bir proje olmuştur.

Proje su kaynaklı ısı pompası, kule ve kazan sistemine göre tasarlanmış olup, aynı anda farklı zonlardaki ofislere hitap eden ısı pompalarının   bir kısmı ısıtmaya diğerleri de soğutmaya çalıştığında birbirlerine ısı transferi yapabilmektedir. Bu dönemlerde kule ve kazan devreye ya çok az girmekte ya da hiç çalışmamaktadır. Aynı anda ısıtma ve soğutma ihtiyacı ne kadar uzun süreli ise bu sistemin verimi de o kadar yüksek olmaktadır

Üst Mühendislik firmasının mekanik yükleniciliğini yaptığı ODTÜ Teknokent projesinde ATLANTİK GRUP’un distribütörlüğünü yapmış olduğu roof top, su kaynaklı ısı pompaları ve soğutma kuleleri tercih edilmiştir.

Projede 4 adet karışım havalı roof top, 2 adet açık tip su soğutma kulesi, 300 adet su kaynaklı ısı pompası cihazları kullanılmış olup toplam soğutma kapasitesi 3000 kw dır.

odtu-teknokent-ofis-projesi-2-min

Isı pompası sisteminde ısının atmosfere atıldığı en son nokta soğutma kulesidir.  Kule ne kadar verimli çalışır, suyu ne kadar fazla soğutursa ısı pompalarının soğutma verimi (EER) de o kadar yüksek olur. Öte yandan kulenin korozyon dayanımı ne kadar yüksek ise çalışma ömrü de o kadar uzun olacaktır. Mita soğutma kuleleri cam takviyeli polyester (CTP) malzemelerden imal edilerek paslanmaya karşı dayanıklıdır ve yüksek verimli fanlarıyla düşük enerji tüketerek hem kullanıcılara daha ekonomik çözümler sunmakta hem de çevre dostudur.

Projede kullanılan ATLANTİK marka ısı pompalarında 10.5 Kw soğutma kapasitesine kadar ses seviyesi 45-49 dB(A) mertebesindedir. Tüm arıza bilgileri ve su sıcaklıkları termostat ekranı üzerinden görülebilmektedir.  Bu sayede arıza tespit ve çözüm kolaylığı sağlamaktadır. Isı pompalarında otomatik fan hızında çalışma özelliği bulunmaktadır. Fan hızı kapasiteye göre artıp, azalabilmektedir. Bu sayede sabit devirli ısı pompalarına göre ortalama %15 daha az enerji tüketmektedir.

Servis ve Acente Başvuru için bize ulaşabilirsiniz. +90 216 553 95 70 veya talebinizi iletebilirsiniz.