Isıtma, Soğutma ve Klima Sistemleri

Senegal Hava Limani Atlantik Grup

Senegal Dakar Uluslararası Havaalanının roof top cihazları

15 milyonu aşkın nüfusu ve coğrafi konumuyla, Batı Afrika’nın giriş kapısı olarak nitelendirilen  Senegal , yıllardır beklediği yeni havalimanına kavuştu. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli altyapı ve inşaat şirketlerinden Summa ile Limak tarafından yapımı tamamlanan Dakar Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı projesinde ATLANTİK GRUP’un distribütörlüğünü yaptığı Airwell marka roof top cihazları tercih edilmiştir. Lİmak ile Summa İnşaat firmaları havaalanının 25 yıl işletmesini gerçekleştireceklerdir. 2015 yılında 2 milyon olan yolcu kapasitesinin 5 milyona çıkarılması planlanmaktadır.

 

Projede 3 adet karışım havalı , 5 adet %100 taze havalı olmak üzere toplam 8 adet Airwell roof top cihazları kullanılmış olup toplam soğutma kapasitesi 625 kw dır.

AİRWELL paket roof top cihazları hava kalite sensörü sayesinde, taze hava oranı içerideki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor. Bu sayede gereksiz taze hava alınmasının önüne geçilerek önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor. Paket roof top klimalarda standart olarak bulunan free cooling özelliği sayesinde özellikle geçiş mevsimlerinde bu soğutma ihtiyacı düşük dış hava sıcaklığı nedeniyle %100 dış hava ile sağlanıyor.

Projede özellikle rooftop cihazlarının 42 °C dış ortam sıcaklığında ve %42 bağıl nem şartlarında %100 taze havalı çalışabilmesi istendiği için özel tasarımlı AIRWELL roof top cihazları tercih edilmiştir.

Dış hava sıcaklığı ve bağıl nem değerleri arttıkça , rooftop cihazlarının %100 taze havalı çalışması zorlaşmaktadır. Bu projede özel olarak %100 taze havalı cihazlarda , çift sıralı evaparatörler kullanılmıştır. Senegal / Dakar ‘da kış mevsiminde en olumsuz şartlarda dış hava sıcaklıkları 19 °C civarlarında olduğu için, cihazlar sadece soğutma yapmaktadır.

Projedeki tüm cihazlar MODBUS ara kartı ile bina otomasyon sistemine bağlanıp kontrol edilmektedir.

Projede Airwell cihazlarının tercih edilmesinin sebebi cihaz verim değerlerinin yüksek olması ve şartnamede istenilen çalışma şartlarını sağlamasıdır.

Atlantik Grup şirketi  “Verimli Sistemlerin Adresi” sloganı ile her projede enerji verimliliğini ön planda tutmaktadır.

Enerji kaynaklarının giderek azaldığı ve enerji birim maliyetlerinin yükseldiği bir dönemde verimli sistemler üzerine odaklanmanın ne kadar önemli olduğu bir daha kendini göstermiştir.