Isıtma, Soğutma ve Klima Sistemleri

AAON-Degisken-Debili-Nem-Kontrollu-Roof-Top

AAON Değişken Debili Nem Kontrollü Roof Top İle Maksimum Tasarruf

Aaon Değişken Debili Cihazı

AAON rooftoplarda üfleme sıcaklıkları sabit tutularak hava debisi ve kompresör gaz debisi ortamın soğutma ve ısıtma yüküne göre artıp azalabilmektedir. %10-100 Kapasite aralığında çalışan değişken debili dijital scroll kompresör ve %30-100 aralığında çalışan değişken debili fan dolayısıyla, sabit debili ve on /off kapasite kontrollü rooftoplara göre ortalama %50 enerji tasarrufu elde edilebilmektedir.

Fan güç tüketimi fan devrindeki değişimin küpü

Fan güç tüketimi fan devrindeki değişimin küpü oranında artmakta veya azalmaktadır. Fan devri yarıya düştüğünde çekilen güç 1/8 mertebesine inmektedir.

Bu sebeple mümkün olduğunca fanların değişken debili çalıştırılması enerji verimliliği açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Paket cihazlarda gaz devresinin sabit debili olması dolayısıyla çoğunlukla fan devri değiştirilememektedir.

AAON rooftoplarda değişken debili kompresör ve değişken debili fan kullanıyor olması dolayısıyla, sabit debili çalışmanın yanında VAV cihazlarıyla entegre veya tek zon VAV (SZVAV) olarak da çalışabilmektedir.

 rooftopların

Amerika’da ticari rooftop alanında pazar lideri olan AAON tarafından üretilen rooftopların %80’ninden fazlası değişken debili olarak kullanılmaktadır.

 hava debisindeki

Değişken debili çalışmada hava debisindeki azalmayla menfez atış mesafelerinde problem yaşanmaması için fan devri inverter üzerinde sınırlandırılabilmektedir. Soğutma çalışırken, soğuk hava ağır olduğu için rahat bir şekilde mahale ulaşmaktadır. Bu sebeple soğutmaya çalışmada fan devri minimum %30‘a kadar inebilmektedir. Isıtmada ise sıcak havayı aşağı indirmek daha zor olduğu için, fan devri %75’ler mertebesinde sınırlandırılmaktadır.

AAON rooftoplarda dinamik üfleme sıcaklığı kontrolü sayesinde referans aralığı verilerek kapasitenin düşmesiyle beraber üfleme sıcaklığının değişmesi sağlanabilmektedir. Örneğin; ısıtmada 30 ̊C üfleme sıcaklığına set edilen bir cihaza 2 ̊C referans aralığı tanımlandığında minimum yükte cihaz havayı 28 ̊C üfleyecektir.

Aaon Değişken Debili Cihazı

Menfez seçiminde hava debisiyle birlikte atış mesafesi de önemlidir. Mahal sıcaklığı ile üfeme sıcaklığı arasındaki fark ısıtmada ne kadar fazla ise menfez atış mesafesi o kadar düşük olmaktadır. Örneğin 2000 m3/h lik bir menfez kullanıldığında ve hava debisi %10-20-30 şeklinde azaldığında atış mesafelerini sabit tutabilmek için üfleme sıcaklığı ısıtmada 30 C ile 28 C arasında değiştirilmesi gerekmektedir. Projedeki menfezler sabit debili sisteme göre tasarlanmamış olsa bile üfleme sıcaklık kontrolü sayesinde menfezlerdeki ∆T (Üfleme sıcaklığı – mahal sıcaklığı) farkına göre cihaz üfleme sıcaklıklarını kendisi otomatik olarak ayarladığı için istenilen atış mesafeleri sağlanmaktadır.

Mall Of Istanbul ve Wolkswagen Arena projelerinde kullanılan rotary ısı geri kazanımlı AAON rooftoplar SZVAV olarak çalışmakta olup, düşük elektrik tüketimleriyle göze çarpmaktadır.

 üfleme fanı

Kahve Dünyası projesindeki AAON rooftoplar ise VAV üniteleriyle birlikte entegre çalışmaktadır.

Standart olarak sunulan mahal basınç kontrolü özelliğiyle mahal pozitif basınçta tutulabilmekte, şartlandırılmamış havanın mahale kontrolsüz girişi engellenebilmektedir. Çift cidarlı 50 mm kalınlığında ısı köprüsüz, hijyenik panel yapısı standart olup, cihaz yüzeyinden olan kayıp ve kazancı standart rooftoplara göre 3 kat daha düşüktür.

 üfleme fanı

Yangın anında cihaza s BMS tarafından sinyal gönderildiğinde üfleme fanı durmakta, ekonomizör taze havayı kapatmakta, dönüş havası egzost fanı ile dışarıya atılabilmektedir.

Nem transferi de yapabilen rotary tip ısı geri kazanımı sayesinde dışarı atılan havanın enerjisi %83’e kadar geri kazanılabilmektedir.

 AAON tarafından üretilen rooftoplar

 

Hot gas reheat sistemli nem alma opsiyonu ile ilave enerji harcamadan nem kontrolü yapılabilmektedir.

Wolkswagen Arena projesindeki AAON rooftoplarda hot gas reheat nem alma sistemi bulunmaktadır.

 AAON tarafından üretilen rooftoplar

Dönüş havası almaksızın %100 taze havalı olarak 52 C ‘ye kadar çalışabilmektedir. Üfleme havası sıcaklık kontrollü taze havalı rooftop (make up air rooftop) özelliği ile ortama mahal sıcaklığında taze hava verilebilmektedir.

Medine Havalimanı , Afganistan Amerikan üsleri , Irak’taki enerji santrali projelerinde dönüş havası olmaksızın 52 C %100 taze havayı alıp 15 C ye kadar soğutabilen AAON rooftoplar kullanılmaktadır.

Tüm bu özelliklerinden dolayı AAON rooftoplar tasarımcıların ihtiyacı olan sistem çözümlerinde ön plana çıkmakta, yeşil bina uygulamalarında tercih sebebi olmaktadır.

AAON ‘un Türkiye distribütörlüğü 10 yıldır ATLANTIK GRUP (www.atlantikgrup.com) tarafından yapılmaktadır.