Isıtma, Soğutma ve Klima Sistemleri

AAON-rooftop

AAON rooftoplarda 55 ⁰C dış ortam sıcaklığında dönüş havası almaksızın %100 taze havalı çalışma uygulamaları

Dünyanın önde gelen  rooftop  üreticisi Amerikan  AAON firması tarafından Tulsa’da   üretilen RN serisi  rooftoplar yüksek enerji verimliliği ,55 C ye kadar  yüksek sıcaklıklarda çalışabilme  ,nem kontrolü , mahal basınç kontrolü  , dönüş havası almaksızın  55 C dış ortam sıcaklığına kadar %100 taze havalı çalışma özellikleri sebebiyle bir çok uluslararası projenin  tercihi olmuştur.

Özellikle çöl iklimine sahip 55 ⁰C dış hava şartlarının görüldüğü  Afganistan, Irak, Suudi Arabistan ve Pakistan gibi ülkelerde hali hazırda 200’den fazla AAON rooftop karışım havalı veya  dönüş havası almaksızın  %100 taze havalı olarak çalışmaktadır. Bu kadar yüksek sıcaklıklarda çalışabiliyor olmasının sebebi  cihazların kondenser alanlarının büyük olmasıdır

Bu bölgelerde Türk müteahhitlerin yapmış olduğu COCA COLA HILLA-KERBELA, ENKA İNŞAAT BESMAYA-BAZYAN-ERBİL ENERJİ SANTRALLERİ, ÇALIK ENERJİ AL KHATAR & NAINAWA ENERJİ SANTRALLERİ, MEDİNE AIRPORT, AFGANİSTAN AMERİKAN ÜSTLERİ gibi daha birçok prestijli projelerde AAON rooftoplar kulanılmıştır . Bu projelerin büyük bir bölümünde  50-55 C dış ortam sıcaklığında çalışabilme istendiği için AAON tercih edilmiştir.

AAON rooftoplarda  dijital oransal kontrollü kompresörler standart olup , üfleme sıcaklığı sabit olarak  ayarlanabilmektedir.   Özellikle %100 taze hava uygulamalarında sabit üfleme sıcaklığı çok önemli bir parametredir.

AAON rooftoplar da üfleme sıcaklığı sabit tutularak hava debisi ve kompresör gaz debisi ortamın soğutma yüküne göre artıp azalabilmektedir.   %10-100 Kapasite aralığında çalışan değişken debili dijital scroll kompresör ve değişken debili fan dolayısıyla sabit debili ve on /off kapasite kontrollü rooftoplara

aaon-roftop-1

göre ortalama % 50 enerji  tasarrufu elde edilebilmektedir. Hot gas reheat sistemli nem alma opsiyonu ile   ilave enerji harcamadan nem kontrolü yapılabilmektedir.

Standart olarak sunulan mahal basınç kontrolü özelliğiyle mahal ihtiyaca göre   pozitif  ya da negatif basınçta tutulabilmektedir.  Bu sayede  şartlandırılmamış havanın  mahale kontrolsüz girişi veya çıkışı engellenebilmektedir.

Çift cidarlı 50 mm kalınlığında ısı köprüsüz, hijyenik panel yapısı standart olup, cihaz yüzeyinden olan kayıp ve kazancı standart rooftoplara göre 3 kat daha düşüktür. Yüksek sıcaklıklı bölgelerde bu özellik ısı kayıpları için önem kazanmaktadır.

aaon-roftop-2

Tüm bu özelliklerinden dolayı AAON rooftoplar tasarımcıların ihtiyacı olan özel sistem çözümlerinde ön plana çıkmakta,  çöl iklim şartlarında  ve yeşil bina  uygulamalarında tercih sebebi olmaktadır.