Isıtma, Soğutma ve Klima Sistemleri

WEST CURNA

LUCOIL’e Ait Kamp Alanında AAON Rooftop Cihazları Tercih Edildi.

Irak West Qurna bölgesinde faaliyet göstermekte olan LUCOIL’e ait kamp alanında AAON rooftop cihazları tercih edildi. Kampın elektrik sistemine entegre edilen ve SIEMENS tarafından Türkiye’de imal edilen E-House’ların iklimlendirilmesi ve basınçlandırılması amacıyla kullanılacak olan AAON RN serisi rooftop cihazları, 55 ° C ye kadar ulaşabilen bölge şartlarında non-stop çalışabiliyor.

RN-031 model cihazlar Sakarya’da yapılan testleri başarıyla geçtikten sonra, demonte olarak sevkedilen E-House sistemine şantiyede entegre edildi. E-House test ve devreye alma süreçleri Atlantik Grup tarafından desteklenen projede AAON rooftop cihazları başarıyla çalıştırıldı. Yedekli olarak çalışan cihazlar, özel bir damper sistemine bağlı olarak çalışmaktadır. West Qurna Phase 2 projesinde Well Pad 11/1A kampında çalıştırılan cihazlar E-House’ların ihtiyaç duyduğu ve sisteme toz girmemesini sağlayan basınçlandırma fonksiyonunu da değişken debili kompresörleri ve değişken debili fanlarıyla karşılamaktadır. AAON RN serisi cihazlar dijital scroll kompresörler sayesinde, %30’a kadar hava debisini, %10 a kadar soğutucu akışkan debisini değiştirebiliyor. Bu sayede üfleme sıcaklığı ayarlanarak menfezlerden yoğuşma, damlama vs gibi problemler de engellenmektedir.

Zorlu bölge şartlarında, geniş kondenser alanı sayesinde taze hava miktarını gerektiğinde %100 e kadar arttırarak mahalli pozitif basınçta tutabilen AAON RN serisi cihazlar, SIEMENS tarafından talep edilen iklimlendirme ve basınçlandırma ihtiyaçlarını yüzde yüz karşılamaktadır.

Bina otomasyon sistemine entegre edilen cihazlar, EHOUSE’da oluşan duyulur soğutma yüklerini fazlasıyla karşılamakta ve dijital scroll kompresörleri sayesinde ara mevsimlerde de enerji verimliliğine yönelik olarak çalışmaktadır. Çift fanlı olarak hizmet veren RN serisi rooftoplar üfleme ve egzost fanlarını kademeli olarak çalıştırarak, ortama giren taze hava miktarını değiştirerek, mahal basıncını ayarlamakta ve zorlu çöl şartlarında EHOUSE içerisine toz vs girmesini engellemektedir.